Elazığ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Doç. Dr. Murat Baykara, “MRG öncesinde sağlık personeli hastadan bilgi almalı”

MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME (MRG) ÖNCESİ SAĞLIK PERSONELLERİNİN HASTADAN BİLGİ ALMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEN DOÇ. DR. MURAT BAYKARA, “ÖZELLİKLE VÜCUTTA METAL PROTEZ BULUNAN HASTALARDA MRG CİHAZI MIKNATISI, BU PROTEZLERİ YERİNDEN OYNATIYOR. BU TİP HASTALARA; KALP PİLİ OLANLAR, BEYİN AMELİYATI İLE BEYİN DAMARLARINA KLİPS TAKILMIŞ OLANLAR ÖRNEK OLARAK GÖSTERİLEBİLİR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Doç. Dr. Murat Baykara, “MRG öncesinde sağlık personeli hastadan bilgi almalı”
18 views
23 Kasım 2021 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) öncesi sağlık personellerinin hastadan bilgi alması gerektiğini belirten Doç. Dr. Murat Baykara, “Özellikle vücutta metal protez bulunan hastalarda MRG cihazı mıknatısı, bu protezleri yerinden oynatıyor. Bu tip hastalara; kalp pili olanlar, beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış olanlar örnek olarak gösterilebilir” dedi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Baykara, tarafından yüksek manyetik alanlara giriş kuralları eğitimi verildi. Hastanenin konferans salonunda düzenlenen eğitime çok sayıda sağlık personeli katıldı.

Doç. Dr. Murat Baykara, “MRG’de kullanılan manyetik alan ve RF dalgaları, biyomedikal implantlar, yardımcı cihazlar ve manyetik özellik taşıyan diğer maddeler ile etkileşimlerde istenmeyen durumlara yol açabiliyor. Manyetik alan, ferromanyetik materyalleri hareket ettiriyor. Elektronik donanım ile etkileşime girerek manyetik özellikli cihazların çalışmasını bozuyor. Özellikle vücutta metal protez bulunan hastalarda MRG cihazı mıknatısı, bu protezleri yerinden oynatıyor. Bu tip hastalara; kalp pili olanlar, beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış olanlar örnek olarak gösterilebilir. Bu tür tehlikelerin, MRG öncesinde bilinmesi ve kontrol altına alınması gerekiyor. Sağlık personeli tarafından daha önceden hastaya takılmış tüm cihazlar hakkında hasta ve yakınlarından bilgi alınması gerekiyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.