Elazığ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaralı yavru ayı tedavi altına alındı

TUNCELİ’NİN ÇEMİŞGEZEK İLÇESİNDE KAYALIKLARDAN DÜŞEREK YARALANAN YAVRU AYI, ELAZIĞ FIRAT ÜNİVERSİTESİ HAYVAN HASTANESİNDE TEDAVİ ALTINA ALINDI. GÖZLERİ GÖRMEYEN, ÇENESİ KIRIK VE GENEL DURUMU KÖTÜ OLAN AYI, TEDAVİSİNİN TAMAMLANMASININ ARDINDAN YENİDEN DOĞAYA BIRAKILACAK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yaralı yavru ayı tedavi altına alındı
20 views
13 Ağustos 2021 - 9:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde kayalıklardan düşerek yaralanan yavru ayı, Elazığ Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesinde tedavi altına alındı. Gözleri görmeyen, çenesi kırık ve genel durumu kötü olan ayı, tedavisinin tamamlanmasının ardından yeniden doğaya bırakılacak.

Çemişgezek ilçesi Tekeli köyü bölgesinde bulunan Özcan ve Alaattin Dinçer, çevrede yaralı halde bir ayı gördü. Hemen ayının yanına giden kuzenler, yaralı hayvanı besledikten sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine haber verdi. Jandarma ekipleri ile birlikte kısa sürede olay yerine gelen ekipler, yaralı ayıyı alarak tedavi ettirmek üzere Elazığ’a nakletti. Ayı Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesinde tedavi altına alındı. İlk belirlemelere göre, gözlerinin görmediği, çenesinin kırık ve genel durumu kötü olduğu tespit edilen yavru ayının tedavisine başlandı. Ayının tedavisinin tamamlanmasının ardından yeniden doğaya bırakılacağı bildirildi.

Ayının sağlık durumu hakkında bilgi veren Hayvan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Cengiz Han, “Çemişgezek ilçesinde vatandaşlar tarafından bulunmuş. Yüksekten düşmüş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine haber verilmiş. Onlar tarafından hastanemize getirildi. Orada bir veteriner arkadaşa götürülmüş. Bu travma olduğu için gerekli önlemleri almış. İç kanama karşı müdahale yapmış. Daha sonra buraya geldi. Hayvanın genel durumu iyi değil. Gözleri görmediği için sanırım yüksekten düşmüş. Çenesinde bir sıkıntı var. Çenesine bakacağız. genel durumunu serumlarla falan desteklemeye çalışacağız. Durumunu düzeltip, ekiplere teslim edip, doğasına salacağız. Gözleri görmüyor. Ona iyice bakmamız lazım. Onun da tedavisini yapacağız. İnşallah hayvanımızı sağlığına kavuşturup doğasına bırakacağız. Uzun bir tedavi süreci olacak. Çenesi hariç diğer yerlerde kırık görülmüyor. Tam muayenesi yapılmadı. Tüm hepsini yapacağız. Nasıl bir tedavi yöntemi izleyeceğiz. Onlara bakacağız” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.