Elazığ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TAB Başkanı Şahin: “Geven balı Türkiye’nin Avrupa’ya açılan penceresi olacaktır”

TAB TARAFINDAN DÜZENLENEN PROGRAM KAPSAMINDA ELAZIĞ’A GELEN TAB BAŞKANI ZİYA ŞAHİN VE 23 İL BAŞKANI BAL HASADINA KATILDI. KOVANCILAR BEŞPINAR KÖYÜNDE DÜZENLENEN ETKİNLİKTE, DUALAR EŞLİĞİNDE BAL HASADI YAPILDI. ARDINDAN BÖLGEDEKİ ARICILARIN SORUNLARI VE TALEPLERİ ELE ALINDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TAB Başkanı Şahin: “Geven balı Türkiye’nin Avrupa’ya açılan penceresi olacaktır”
130 views
10 Ağustos 2020 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geven balının merkezi olan Elazığ’da hasat yaptıklarını belirten Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, “İnşallah Geven balı Türkiye’nin çiçek balları statüsünde Avrupa’ya açılan bir pencere olacaktır” dedi.

TAB tarafından düzenlenen program kapsamında Elazığ’a gelen TAB Başkanı Ziya Şahin ve 23 il başkanı bal hasadına katıldı. Kovancılar Beşpınar köyünde düzenlenen etkinlikte, dualar eşliğinde bal hasadı yapıldı. Ardından bölgedeki arıcıların sorunları ve talepleri ele alındı.

Bir balda hasat edilirken en büyük kriterin balın çerçevede 4’de 3’ünün sırlanmış olması gerektiğini belirten TAB Başkanı Ziya Şahin, “Olgun olarak tabir ettiğimiz bal budur. Çünkü suyu uçurulmuştur ve olgunlaştırılmıştır. Bu nedenle ben arkadaşımızı canı gönülden kutluyorum. Geven balımızın merkezi olan Elazığ’da böyle bir hasat şenliğinde arkadaşlarımızla birlikte olmaktan son derece mutluluk duyuyorum. İnşallah Geven balı Türkiye’nin çiçek balları statüsünde Avrupa’ya açılan bir pencere olacaktır” dedi.

2020 yılının bal hasadını yaptıklarını dile getiren İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, “Arıcılık sadece Türkiye’de değil dünyanın tamamında gerçekten herkesin önemsediği zor ve zahmetli bir sektördür. Elazığ’da da bizler arıcılar birliğimizle birlikte hem organik arıcılığımızı geliştirmek hem de konvansiyonel arıcılıkta kapasitemizi yükseltmek amacıyla birçok çalışma yürütüyoruz. Özellikle Maden, Sivrice, Karakoçan ve Keban ilçelerimizde yürüttüğümüz organik arıcılığın yanında binin üzerinde kayıtlı arıcılıkla uğraşan arıcılarımız var. Yıllık mevsime florasının gelişmişliğine göre değişmekle birlikte yaklaşık bin ton civarında bal hasadı gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Beşpınar köyünde etkinlik düzenlediklerini aktaran Elazığ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Canbay, “Bizler 2020 üretimine Şubat ayından itibaren yaklaşık 6 ile 8 aydır yayladayız. Arıcılarım baraka ve çadırda sosyal aktivitelerden kısıtlı olarak yaşamaktalar. Özellikle pandemiden dolayı bu sene çok ciddi sıkıntılar yaşandı ama çok şükür biz bal hasadına yaklaştık. Elazığ’da şuan da bal hasadımız gerçekleştirilmektedir. İnşallah hayırlı ve bereketli olur. Geçen seneye göre kısmen de olsa yüzde 30 yüzde 40 verim düşüklüğü var. Ancak biz yine de her şeye rağmen hayırlı uğurlu ve bereketli olmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.