Elazığ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kalbinde delik bulunan 2 çocuk katater anjiyografi ile sağlığına kavuştu

ELAZIĞ’DA KALBİNDE DELİK BULUNAN 4-7 YAŞ ARASI İKİ ÇOCUK, FIRAT ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE İLK DEFA YAPILAN KATATER ANJİYOGRAFİ İŞLEMİYLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kalbinde delik bulunan 2 çocuk katater anjiyografi ile sağlığına kavuştu
32 views
13 Ocak 2022 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Elazığ’da kalbinde delik bulunan 4-7 yaş arası iki çocuk, Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde ilk defa yapılan katater anjiyografi işlemiyle sağlığına kavuştu.

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde Çocuk Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Yılmaz ile Dr. Öğretim Üyesi Osman Akdeniz tarafından ilk defa yapılan katater anjiyografi başarıyla gerçekleştirildi. İşlemle kalbi delik olan 4-7 yaş arası iki çocuk sağlığına kavuştu.

Çocuk Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Yılmaz, “İki VSD’li (kalbi delik) hastamıza katater

anjiyografi uygulayarak, hemodinamik çalışma yaptık. Geçen yıl ağustos ayından itibaren alt yapısını hazırladığımız anjiogerafi işlemini ilk defa uygulayabildik. Bundan sonra da bölgemizdeki bu tip hastalarımıza girişimsel olarak katater anjiyo işlemi ile birlikte halk arasında bilinen kalp deliği kapama işlemleri, kalp kapakçıklarında damar darlıklarının balonla açılma işlemleri yapmak için planlamamız devam etmektedir” dedi.

Çocuk Kardiyolojisi Öğretim Üyesi Osman Akdeniz ise, “Çocuklarda yapılan anjio kataterizasyonu tanısal ve girişimsel olarak artık hastanemizde yapabiliyoruz. Bu hafta yaptığımız tanısal katateriszyonda kalbin değişik odacıklarından aldığımız kan örnekleri ve basınç kayıtları alarak kalp deliğinin çocukta yapacağı etkiyi hesaplıyoruz ve cerrahiye uygun olup olmadığına kara veriyoruz. Ayrıca hastalarımıza girişimsel olarak gerekirse stent takılması gibi hayati önem taşıyan bu tip uygulamalar acil olarak yapılması gerekmekte. İlimizde ve bölgemizde bu işlemlerin yapılması önem arz etmekteydi. Bunun için dış ünitelere sevk etmeden bu tip hastalarımızın kendi hastanemizde ve ünitemizde teşhis ve tedavilerini gerçekleştirebileceğiz “diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.