Elazığ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İleri aşamalı eklem kireçlenmeleri ciddi sorunlara sebebiyet veriyor

TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİ VE YAŞAM STANDARTLARININ ARTMASINA BAĞLI YAŞLI POPÜLASYONUNUN DA ETKİSİYLE EKLEM KİREÇLENMELERİNDE CİDDİ ARTIŞIN OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKEN ELAZIĞ MEDİLİNE HASTANESİ ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANI DOÇ. DR. MEHMET BULUT, “ DİZ VE KALÇA, KİREÇLENMENİN EN SIK GÖRÜLDÜĞÜ İKİ EKLEMDİR. KİREÇLENMENİN ERKEN AŞAMASINDA KIKIRDAKLARDA DÜZENSİZLİK, SAÇAKLANMA VE ÇATLAKLAR MEYDANA GELMEKTEDİR. TEDAVİSİNDE İSE, HASTALARIN KİLO VERMESİ, EGZERSİZ FİZİK TEDAVİ VE İLAÇ KULLANIMI YER ALMAKTADIR” DEDİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İleri aşamalı eklem kireçlenmeleri ciddi sorunlara sebebiyet veriyor
107 views
05 Haziran 2021 - 12:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ELAZIĞ (İHA) – Teknolojik gelişmeler, yaşam standartlarının yükselmesi, yaşlı nüfusu ile iş ve trafik kazalarının artmasıyla eklem kireçlenmelerinin daha sık görüldüğüne dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bulut, “ Diz ve kalça, kireçlenmenin en sık görüldüğü iki eklemdir. Kireçlenmenin erken aşamasında kıkırdaklarda düzensizlik, saçaklanma ve çatlaklar meydana gelmektedir. Tedavisinde ise, hastaların kilo vermesi, egzersiz fizik tedavi ve ilaç kullanımı yer almaktadır” dedi.

Elazığ Mediline Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bulut, eklem kireçlenmesi, kireçlenmeye sebebiyet veren etkenler ve uygulanan yöntemler hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Mehmet Bulut yaptığı açıklamada:” Bir yandan teknolojinin gelişmesiyle birlikte araç, gereç ve makinaların artmasına bağlı olarak trafik ve iş kazalarının sık görülmesi diğer yandan toplumda beklenen yaşam süresinin uzaması nedeniyle yaşlı nüfusunun artmasıyla günümüzde eklem kireçlenmeleri oldukça sık görülmektedir. Eklem kireçlenmesinde, eklemi oluşturan en önemli yapılardan biri olan kıkırdakta aşınma ve harabiyet medyana gelmektedir. Diz ve kalça, kireçlenmenin en sık görüldüğü iki eklemdir. Kireçlenmenin erken aşamasında kıkırdaklarda düzensizlik, saçaklanma ve çatlaklar meydana gelmektedir. Bu erken ve orta aşamalı kireçlenmelerin tedavisinde, hastaların kilo vermesi, egzersiz fizik tedavi ve ilaç kullanımı yer almaktadır. Yine bu aşamada uyguladığımız diğer bir tedavi yöntemi de, eklem koruyucu cerrahidir. Cerrahi yöntemde kemik ve eklemlerdeki eğrilikler düzeltilmekte, böylece ekleme binen yükler daha geniş bir alan dağıtılmakta ve eklem kıkırdağında birim alanına düşen basınç miktarı azaltılmaktadır” diye konuştu.

İleri aşamalı eklem kireçlenmelerinin ciddi sorunlara sebebiyet verdiğini belirten Doç. Dr. Bulut, “İleri aşamalı kıkırdak harabiyetlerindeki eklem kireçlenmelerinde ise kıkırdak tamamen yok olmakta ve kemikler bir birine sürtünmektedir. Bu durum hastalarda şiddetli ağrı, hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğuna yol açmaktadır. Bu aşamada uyguladığımız tedavi ise protez cerrahisidir. Protez ameliyatlarında eklemin bozulan yüzünü çıkarıyoruz, bu kısımlara protez koyarak yeniden düzgün bir eklem yüzeyi oluşturmaktayız. Böylelikle hastaların ağrıları giderilmekte olup, şekil bozukluğu düzeltilmekte ve eklem hareket açıklığı arttırılmaktadır” diye bilgi verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.