Elazığ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kaplan: “Gastrit tedavi edilmezse, mide kanseri olarak karşımıza çıkabilir”

GASTRİTİN HER YAŞTA GÖRÜLEBİLEN BİR RAHATSIZLIK OLDUĞUNU AKTARAN MEDİCAL PARK ELAZIĞ HASTANESİ İÇ HASTALIKLARI UZMANI DR. CAN ŞOREŞ KAPLAN, “GASTRİT BİREYDE KARIN AĞRISI, MİDE EKŞİMESİ, GÖĞÜSTE YANMA HİSSİ, MİDE BULANTISI, KUSMA GİBİ SEMPTOMLAR OLUŞTURMAKTADIR ANCAK BİRÇOK KİŞİDE DE GASTRİTİN SEMPTOM VERMEDEN İLERLEDİĞİNİ GÖRMEKTEYİZ. GASTRİT TEDAVİ EDİLMEZSE MİDE KANSERİ OLARAK KARŞIMIZA ÇIKABİLİR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kaplan: “Gastrit tedavi edilmezse, mide kanseri olarak karşımıza çıkabilir”
97 views
09 Ekim 2021 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gastritin her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olduğunu aktaran Medical Park Elazığ Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Can Şoreş Kaplan, “Gastrit bireyde karın ağrısı, mide ekşimesi, göğüste yanma hissi, mide bulantısı, kusma gibi semptomlar oluşturmaktadır ancak birçok kişide de gastritin semptom vermeden ilerlediğini görmekteyiz. Gastrit tedavi edilmezse mide kanseri olarak karşımıza çıkabilir” dedi.

Toplumda sık görülen rahatsızlıklardan birinin gastrit olduğunu belirten Uzm. Dr. Can Şoreş Kaplan, gastritin toplumda çok sık görülen bir rahatsızlık olduğunu söyledi. Gerekli önlemler alınırsa, çok ağır sıkıntılara neden olmayacağını ama uzun vade tedavi uygulanmazsa, yoğun komplikasyonlara yol açabileceğini dile getiren Uzm. Dr. Kaplan, bunların mide lenfoması, mide kanseri, mide ülseri gibi ciddi sorunlara yol açabileceğini vurguladı. Uzm. Dr. Kaplan, “Bu hastalıklar başladığı zaman kişide saydığımız gastrit semptomlarında da artış gözlenmektedir. Bu durumu engellemek için gastritlerin en sık sebebi olan helikobakter pilori isimli bakterinin kombine tedavilerle öldürülmesi önem taşımaktadır. Tedaviler kapsamında mide koruyucu ilaçlar ve anti asitler dediğimiz, asitliği azaltıcı ilaçlar sık olarak kullanılmaktadır” diye konuştu.

“Alkol ve sigara gastriti tetikleyebilir”

Gastritin tedavi edilmediği takdirde mide kanseri gibi ciddi sorunlara yol açtığını dile getiren Uzm. Dr. Kaplan, “Şekerler, yağlı gıdalar, asitli gıdalar, baharatlı gıdalar da mide problemlerinde genel olarak artırma yönünde etki ediyorlar. Ayrıca alkol, sigara ve ağrı kesiciler gastriti tetikleyebilir. Bunlardan uzak durmakta fayda var” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.