Elazığ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Elazığ’da ETKİYAP başladı

ELAZIĞ’DA ETÇİ VE KOMBİNE IRKLARIN SUNİ TOHUMLAMA UYGULAMALARI İLE YAYGINLAŞTIRMASI PROJESİ (ETKİYAP) BAŞLADI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Elazığ’da ETKİYAP başladı
125 views
08 Temmuz 2021 - 14:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Elazığ’da Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamaları ile Yaygınlaştırması Projesi (ETKİYAP) başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen ETKİYAP kapsamında Elazığ’da suni tohumlama çalışmaları başladı. Çalışmalarda suni tohumlama sertifikasına sahip 8 veteriner hekim ve 1 veteriner sağlık teknisyen görev aldı. Yine proje için 5 adet araç, 45 bin adet sperma, 10 adet sperma taşıma tankı, 3 adet sıvı azot depo tankı ve gerekli muhtelif malzemelerin sağlandığı bildirildi. 3 yıl sürecek proje ile hayvancılıkta verimin ve gelirin artırılması planlanıyor.

Proje hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, “ Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğünün Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında uygulamaya koyduğu suni tohumlama projesi, ilimizin de içinde bulunduğu suni tohumlama uygulamaları yönünden dezavantajlı 42 ilde 2021 yılında başladı. Üç yıl sürecek projenin amacı sığırlarda suni tohumlama uygulamalarının az olduğu illerin ilçe ve köylerinde, yüksek verimli etçi ve kombine boğa sperması kullanımıyla suni tohumlamanın yaygınlaştırılması ile sığırlarda hayvan ıslahı çalışmalarının yaygınlaştırılması ile elde edilen verimlerin ve gelirlerin artırılmasını sağlamaktır. Ayrıca bulaşıcı hastalıkların önüne geçilerek sürü sağlığının korunması yanı sıra kayıtlı yetiştiricilik ve e-ıslah uygulamalarından yararlanma oranlarında artış hedeflenmektedir. Proje kapsamında ilimizde Alacakaya, Arıcak, Keban ve Ağın ilçelerinde, suni tohumlama sertifikasına sahip 8 veteriner hekim ve 1 veteriner sağlık teknisyeni görev almaktadır. Proje için 5 adet araç, 45 Bin adet sperma, 10 adet sperma taşıma tankı, 3 adet sıvı azot depo tankı ve gerekli muhtelif malzemeler alınmıştır” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.