Elazığ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Elazığ’da 4 bin dönümlük alanda silajlık mısır hasadı başladı

ELAZIĞ’IN PALU İLÇESİNDE YILLAR ÖNCE KURUYAN MURAT NEHRİ’NİN YATAĞINI TARIM ALANINA DÖNÜŞTÜREN ÇİFTÇİLER, YAKLAŞIK 10 BİN DÖNÜM ARAZİ ÜZERİNE ÇEŞİTLİ ÜRÜNLER YETİŞTİRİYOR. TIRLARIN KUYRUĞA GİRDİĞİ 4 BİN DÖNÜMDE EKİLEN SİLAJLIK MISIRDA HASAT BAŞLADI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Elazığ’da 4 bin dönümlük alanda silajlık mısır hasadı başladı
19 views
08 Ekim 2021 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Elazığ’ın Palu ilçesinde yıllar önce kuruyan Murat Nehri’nin yatağını tarım alanına dönüştüren çiftçiler, yaklaşık 10 bin dönümlük arazinin 4 binlik dönümünde ektikleri silajlık mısırda hasada başladı.

Palu ilçe sınırları içinde bulunan Keban Barajı gölünü besleyen ve en büyük kolu olan Murat Nehri’nin kurumasının ardından bölge tarım alanına dönüştürüldü. Yaklaşık 10 bin dönümde ekimi yapılan çeşitli tarım ürünlerinde hasat dönemi başladı. Keklikdere köyünde 4 bin dönümlük arazide hayvanlarda iştah ve süt verimini arttıran silajlık mısırın hasadı drone ile havadan görüntülendi. Palu ilçesi ile Bingöl ve Muş illerinde bu sezon toplam 60 bin ton silajlık mısır rekoltesi beklendiği kaydedildi.

’’Bu yıl istediğimiz tonajı alamadık’’

Silajlık mısır hasadına başladıklarını dile getiren çiftçilerden Erdem Dağ, ’’Keban Barajı havzası bölgesinde yaklaşık 10 bin dönüm tarım alanı mevcuttur. Bu alanda bu yıl 4 bin dönüm silajlık mısır ektik. Haziran ayında başlayıp ekim başlarına doğru biçme safhasına gelen silajımızı hasat ediyoruz. Bu esnada hangisi buraya uyumlu ve daha verimlidir diye 6-7 mısır çeşidini denedik. Bu sene istediğimiz tonajı alamadık ve normal bir tonajda gidiyoruz. Bu yıl bizim eksikliğimizden, geç kalmamızdan dolayı biraz eksik aldık. Önümüzdeki yıllarda daha profesyonelce bu işi yapacağız. Burası bu bölgeye bir ekonomik katkıdır” dedi.

Bir firma adına hasat işleri yapan Adem Mutlu ise, gelecek sene Palu, Bingöl ve Muş’ta 150 bin ton silajlık mısır hasadı gerçekleştirmeyi planladıklarını belirterek, ’’Mısır silajının yapılması, nakliyesi ve sıkıştırma işlerini yapıyoruz. Burayla birlikte yaklaşık 60 bin ton silaj hasadımız olacak. Bu hasadı Bingöl merkezde, Muş merkezde ve şu anda Palu Keklikdere köyünde gerçekleştiriyoruz. Şu an bu 60 bin tonun 15 bini Bingöl’den taşındı, geriye kalanı ise Muş ve Elazığ’dan taşınıyor. Biz bu bölgede yaklaşık 60 gündür çalışıyoruz. Bu sene 35 adet tır, 2 makine çalışıyor. Seneye ise bu 150 bin ton olacak’’ diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.