Elazığ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Elazığ TSO 138 yaşında

TARİHÇİLER VE ODA PROFESYONELLERİNCE YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI’NIN (ELAZIĞ TSO) KURULUŞ TARİHİNİN 1884 OLARAK TESCİLLENDİĞİNİ BELİRTEN BAŞKAN ASİLHAN ARSLAN, “KENDİ TARİHİNE SAHİP ÇIKAN ODAMIZ, GERİDE BIRAKMIŞ OLDUĞU 138 YILLIK BİRİKİM VE ÜSTLENDİĞİ MİSYONLA İLİMİZİN SOSYO-KÜLTÜREL VE EKONOMİK KALKINMA VE GELİŞMESİ HUSUSUNDA AYNI KARARLILIK, HEYECAN VE AZİMLE ÇALIŞMASINA DEVAM ETMEKTEDİR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Elazığ TSO 138 yaşında
93 views
31 Ocak 2022 - 17:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarihçiler ve oda profesyonellerince yapılan çalışmalar sonucunda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın (Elazığ TSO) kuruluş tarihinin 1884 olarak tescillendiğini belirten Başkan Asilhan Arslan, “Kendi tarihine sahip çıkan odamız, geride bırakmış olduğu 138 yıllık birikim ve üstlendiği misyonla ilimizin sosyo-kültürel ve ekonomik kalkınma ve gelişmesi hususunda aynı kararlılık, heyecan ve azimle çalışmasına devam etmektedir” dedi.

1884 yılında kurulan ve ülkemizde ilkler arasında yer alan Elazığ TSO hizmette 138. yılına girdi. Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, odanın tarihçiler ve oda profesyonellerince yapılan çalışmalar sonucunda kuruluş tarihinin 1884 olarak tescillendiğini söyledi.

Elazığ TSO’nun kuruluş tarihinin imparatorluk dönemine gittiğini vurgulayan Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, “Oda olarak yaptığımız girişimler neticesinde, TOBB’den alınan 05.10.2020 tarih ve 045.99 sayılı yazıda odamız kuruluş tarihinin 1884 olarak tescillendiği ve kararın Ticaret Bakanlığı’na bildirildiği tarafımıza tevdi edilmiştir. Oda Genel Sekreterliği gözetiminde ve odamız TSO Halkla İlişkiler ve Protokol Müdürü Etem Yalın’ın koordinasyonunda Tarihçi-Yazar Mustafa Balaban tarafından yapılan arşiv çalışmaları ve araştırmalar neticesinde Elazığ TSO’nun kuruluş tarihinin 1884 olduğu resmi devlet arşiv kaynaklarıyla belgelenmişti. Oda tarihimizle ilgili birinci elden tarih kaynaklar olan; Mamuret-ül Aziz Salnameleri, Salname-i Devlet-i Ali Osmaniye, Dersaadet Ticaret Odası Gazeteleri, Osmanlı Vilayet Salnameleri, Ticaret Salnameleri, Mamuretül Aziz Gazetesi, Osmanlı Arşivi Nafia Ticaret Orman ve Maden Nezareti evrakı içinde yer alan kentimizle ilgili evraklar ile çeşitli araştırmacıların ve yazarların oda tarihi ve ticaret geçmişimizle ilgili yazdığı tetkik eserler, bilimsel sempozyum bildirileri, tarih ve ekonomi makaleleri incelenmekte ve aynı zamanda odamız arşivi için toplanmaya başlanmış ve Elazığ TSO dijital kütüphanesi de kurularak hizmete açılmıştır” dedi.

Açıklamalarını sürdüren Başkan Arslan, “Elazığ TSO’nın 1884 yılındaki ismiyle Mamuret’ül Aziz Ticaret ve Sanayi Odası’nın bugünkü Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan topraklarda kurulan ilk odalardan biri olduğu görülmüştür. Ülkemizde 1882 tarihinde ilk kurulan Dersaadet (İstanbul) Ticaret Odasından kısa süre sonra kurulan Mamuretül Aziz (Elazığ) Ticaret ve Sanayi Odası (1884) kentimizin en eski ve köklü kurumu olarak, tarihsel geçmişine uygun olarak şehrimizin kalkınmasında öncü kurumlardan biri olmuştur. Odamızın 32. döneminde görev almış kadrolar olarak, bugüne kadar odamıza hizmet vermiş olan tüm seçilmişler ve profesyonellerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.