Elazığ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Depreme karşı yapılan çelik evler yükseliyor

ELAZIĞ DEPREMİNİN ARDINDAN KENT MERKEZİNDE BİNLERCE KONUTUN YAPIMI DEVAM EDERKEN, KÖYLERDE DE ÇELİKTEN PLANLANAN EVLER YÜKSELMEYE BAŞLADI. TOPLAMDA 300 KÖYDE BİN 15 ADET YAPILACAK OLAN KÖY EVLERİNİN İLK KISMININ İSE KASIM AYI İÇERİSİNDE TESLİM EDİLMESİNİN PLANLANDIĞI BİLDİRİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Depreme karşı yapılan çelik evler yükseliyor
109 views
28 Ekim 2020 - 10:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Elazığ depreminin ardından kent merkezinde binlerce konutun yapımı devam ederken, köylerde de çelikten planlanan evler yükselmeye başladı. Toplamda 300 köyde bin 15 adet yapılacak olan köy evlerinin ilk kısmının ise Kasım ayı içerisinde teslim edilmesinin planlandığı bildirildi.

24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında yaralar sarılmaya devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı bin 15 adeti köy evi, toplamda 18 bin 868 konutun tamamlanması için başlatılan çalışmalar da aralıksız devam ediyor. Kent merkezinde hemen hemen her mahalle şantiye ye dönerken, köyler de de çelik konstrüksiyonlu evler hızla yapılıyor. Bu kapsamda Baskil, Sivrice, Maden ilçeleri ile merkeze bağlı 300 köyde planlanan bin 15 konutun bir çoğunda yer seçimi yapılarak, başlatılan çalışmalar da sürüyor. İlk çalışmanın başladığı Değirmenönü köyündeki çelik konstrüksiyonlu evlerde bitme aşamasına getirildi. İlk evlerin tamamlanmasının ardından Kasım ayı içerisinde hak sahiplerine teslim edileceği kaydedildi.Çelik konstrüksiyonlu yapılan evlerin yaklaşık 7.5 ile 8 arasında depreme dayanıklı ısı ve ses yalıtımlı olduğu kaydedildi.

24 Ocak’ta Elazığ’da yaşanan depremi anımsatan İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, “Meydana gelen deprem nedeniyle hak sahibi olan ailelerimiz için Baskil, Sivrice, Maden ilçeleri ile merkeze bağlı köylerimizde köy konutları yapılmaya devam ediyor. Elazığ genelinde köylerimizde bin 15 tane konutun yer seçimi yapıldı ve inşaatlarına başlandı, bunlarda devam ediyor. Bu yapılar çelik konstrüksiyon konutlardır. Sıkıştırılmış betopan dediğimiz dış cephesi betopandan ve içi mineral yönünden yapılmış ısı ve sese dayanıklı yapılardır. Deprem bölgesinde yaşayan bir ilimiz için depreme dayanıklı yapılar olarak tamamlanarak hizmete sunulacak” dedi.

Dünyanın bir çok ülkesinde uygulaması yapılan ve kullanılan konutlar olduğunu vurgulayan Pıhtılı, “Farklı iklimlerde farklı deprem bölgelerinde kullanılan yapım yöntemiyle yapılıyor. Binanın temeli beton ve üst kısmında çelik konstrüksiyon dediğimiz yapı. Yaklaşık 7,5, 8 büyüklüğündeki bir depremde bile zarar görmeyecek yapılar. Bu nedenle özellikle deprem bölgelerinde AFAD konutlarının bu şekilde yapılmasına karar verildi. Bu aşamadan itibaren artık bu tip konutlar yapılıyor” diye konuştu.

3 ilçe ve merkeze bağlı olmak üzere yaklaşık 300 köyde konutların inşaatlarının devam ettiğini dile getiren Pıhtılı, “Bir taraftan da yer seçimi çalışmaları yapılıyor. İnşaatın ilk başladığı yer Değirmenönü köyüdür. Burada konutlarımız tamamlanma aşamasında çevre düzenlemesinin akabinde önümüzdeki ay nasip olursa teslimata başlanacak. Yıl boyunca çalışmalarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.