Elazığ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

558 yıllık camide bir yılın ardından ilk cuma kılındı

ELAZIĞ’IN HARPUT MAHALLESİNDE BULUNDAN 558 YILLIK TARİHİ SARAHATUN CAMİİNDE BİR YILIN ARDINDAN İLK CUMA NAMAZI KILINDI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
558 yıllık camide bir yılın ardından ilk cuma kılındı
74 views
07 Mayıs 2021 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Elazığ’ın tarihi Harput Mahallesinde bulundan 558 yıllık Sarahatun Camii’nde restorasyonun bitmesiyle bir yılın ardından ilk cuma namazı kılındı.

Tarihi Harput Mahallesinde bulundan 558 yıllık Sarahatun Camii için, depremden sonra güçlendirme ve restorasyon kararı verildi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından geçen sene Mayıs ayında başlanan çalışmalar dün sona erdi. Bir yılın ardından ibadete açılan tarihi camide bugün ilk cuma namazı bugün kılındı.

“1463 Mescit olarak yapıldı, 1585’de cami oldu”

Harput’un meydanında bulunan ve Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın annesi Sara Hatun tarafından 1465 yılında mescit olarak yaptırılan caminin 1585 ve 1843 yıllarında yeniden yapılarak bugünkü halini aldığı biliniyor. Kare planlı, üzeri dört kalın sütuna dayanan kubbe ve kenarları tonozla örülen caminin minberi ise taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasında yer alıyor.

Restore edildi, ibadete açıldı

Caminin 1 yıldır restorasyonda olduğunu belirten İmam Yayha Gecekuşu, “4 kubbedeki sıvalar dökülüp yeniden yapıldı. Haham tarafındaki sıva döküldü ve yapıldı. Cami komple boyanda ve güçlendirme yapıldı. Ufak tefek eksiklik var ama 5 ay şantiye açık bırakılacak o eksiklikler giderilecek. Hizmet yine devam edecek. Umarım bu restorasyon uzun ömürlü olur. Alla bize böyle bir deprem yaşatmasın. Depremden sonra camimizde bir güçlendirme kararı alındı ve yapıldı” dedi.

Caminin 5 asırlık olduğunu aktaran mahalle muhtarı Zülküf Demirpolat ise “Rabbim bu cumayı burada kılmayı nasip etti. Mayıs ayında kapatılmıştı. 1 yıl sonra ilk cumayı kıldık. Restorasyon ve güçlendirme yapıldı. Boyası ve sıvası yapıldı” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.